2017 Stage 5 Schedule

Stage 5 Thursday 2017
11:00 
11:30 
NOON     JULIET
12:30 
1:00     EVAN OGBORN
1:30     BONE TO PICK
2:00     GOOD TIME CHARLEY
2:30     FRIENDS OF ANDY
3:00     BRIGADOON
3:30     CHARLIE PARKER’S FLOP EARED MULE
4:00     DOLLS ON FIRE
4:30     MY GRASS IS BLUE
5:00     HANDMADE MOMENTS
5:30     GRODY RIGGINS
6:00     CAIN & ALLISON OLASSA
6:30     THE FUMBLEBUCKERS
7:00     LESLIE CUNNINGHAM
7:30     L A FAHY
8:00     DEAR FRIENDS
8:30     BLUEGRASS ADVOCATES
9:00     ALICIA ANDERSON
9:30     KONZA SWAMP
10:00    MISCHIEF MAKERS
10:30    MARC HOUSER BAND
11:00    JEREMIAH JOHNSON
11:30    LAKE HIWASSI PICKERS
MIDNIGHT THE HERESIES
12:303   TRAILS WEST
1:00     BANDID
1:30     80 PROOF ENGINE
STAGE CLOSED

Stage 5 Friday 2017
11:00    CHRISTIE LENEE
11:30    MIKE2 TRIO
NOON     STEAMBOAT BANDITS
12:30    DRIFTERS MILE
1:00     TOM LATA
1:30     JENNA & MARTIN
2:00     DALTON CITY LIMITS
2:30     THE FRENCH EXIT
3:00     SHAPIRO BROTHERS
3:30     ONE MULE BAND
4:00     PASTENSE
4:30     DOLLARS TAXES
5:00     DONKEY SHOW
5:30     HALF HOUR OF HANK
6:00     FOXY TURNER FAMILY
6:30     BUCK BOURGEOIS
7:00     FIVE TON FRED
7:30     OLD SOUND
8:00     RON LAND BAND
8:30     WHISKEY FOR THE LADY
9:00     JEFF & JULIE
9:30     ROOT MARM CHICKEN FARM JUG BAND
10:00    SIGNAL RIDGE
10:30    LORIE JO BRIDGES
11:00    KENNY CORNELL & THE GRASSHOLES
11:30    BLT’S
MIDNIGHT ROBIN ROBERTS
12:30    SETH CAMPBELL & GIRLS GONE WILD FILM CREW
1:00     FOGGY MEMORY BOYS
1:30     KANSAS CITY HUSTLE
2:00     BARIATRIC BEAUTIES
STAGE CLOSED

Stage 5 Saturday 2017
11:00    LIGHT BLUE
11:30    PASTURE LIMIT
NOON     LARRY E. DILLON
12:30    BUS COMPANY
1:00     WIFF OF YOUR WIFE
1:30     LIKE RABBITS
2:00     SADIE HAWKINS DAY
2:30     BOBULELE
3:00     KELLY WERTS
3:30     MAX FRED BAND
4:00     DAVID HAKAN
4:30     THE SKIRTS
5:00     GRASSFED
5:30     COWTOWN COUNTRY CLUB
6:00     BILLY PALMER & THE WINFIELD RAMBLERS
6:30     READY BROTHERS
7:00     SCENIC ROOTS
7:30     MARTA MCKIM
8:00     GREEN FLAMINGOS
8:30     VOGTS SISTERS
9:00     TEQUILA KIM
9:30     TORNADO ROSE
10:00    BETSE & CLARKE W/BRUSHY CREEK
10:30    THE BREAKFAST SIDES W/ CHAD GRAVES
11:00    LOADED GOAT
11:30    OPAL AGAFIA
MIDNIGHT STEELWIND
12:30    THE STEEL WHEELS
1:00     THOMAS TRAPP
1:30     THE FAIRMOUNTERS
STAGE CLOSED

Stage 5 Schedule for Friday 2015

Stage 5 Friday

11:00 Sadies Strangers
11:30 Marta McKim
NOON Old Sound
12:30 Tom Lata
1:00 Ho’ Made Bluegrass Jam
1:30 Cowgirls Train Set
2:00 Robin Roberts & Billie Preston
2:30 Half Hour of Hank
3:00 Kite Camp Fliers
3:30 Patrick & Friends
4:00 L. A. Fatty
4:30 Hipbilly
5:00 New Franco – Americana
5:30 Lorie Jo & Yepper Boys
6:00 Flint Hills Echo Box
6:30 Land Rushmore
7:00 Bobulele All Stars
7:30 Dear Friends
8:00 Otter Creek
8:30 Red Sky Home
9:00 My Grass is Blue
9:30 The Parks Family
10:00 NICNOS
10:30 Mackie Redd
11:00 Kenny Cornell & the Grassholes
11:30 80 Proof Engine
MIDNIGHT DeWayn Brothers
12:30 Sunflower Colonels
1:00 Tornado Rose
1:30 JV’s Fillin’ Station
2:00 Calamity Cubes
2:30 STAGE CLOSED

Stage 5 Thursday 2015 Schedule

Stage 5 Thursday

11:00 Rudy & The Lost Boys
11:30 Melinda Moon Mullins
NOON Julion Davis
12:30 Sky Smeed
1:00 By The Grid
1:30 Noseeums
2:00 Thorp & McElroy
2:30 David Hakan
3:00 One Mule Band
3:30 Osage Stomp String Band
4:00 Ma’s Cookin Stove
4:30 All About Eddie
5:00 Haywire
5:30 Alicia Anderson
6:00 Spencer & Rains
6:30 Nate Diruzza & Steve Moore
7:00 Prairie Dusters
7:30 Dollars Taxes
8:00 Stitch Miller Band
8:30 Blue Root
9:00 Dalton City Limits
9:30 Good Question
10:00 Mischief Makers
10:30 Pastense
11:00 Band ID
11:30 Creek Heathens
MIDNIGHT 3 Trails West
12:30 Kansas City Hustle
1:00 The John Brown Boys
1:30 Them Pickless Fools
2:00 JR Soapboy
2:30 STAGE CLOSED

Saturday Stage 5 Schedule

It’s a beautiful day in the Pecan Grove… come join us for another day of fun times and great entertainment:

Stage 5 Schedule – Saturday, September 15, 2012
11:00 a.m.           David Usher
11:30 a.m.           John Mitchell
NOON                Signal Ridge
12:30 p.m.           OTC Varmitz
1:00 p.m.             Cowgirls Train Set
1:30 pm.               Kasey Rausch
2:00 p.m.             Olassa
2:30 p.m.             Rural Grit All Stars
3:00 p.m.             Julie Sutton’s Gang
3:30 p.m.             Maw
4:00 p.m.             HoMade Bluegrass Band
4:30 p.m.             Prairie Fire
5:00 p.m.             Wilson Family String Band
5:30 p.m.             Stitch Miller Band
6:00 p.m.             Billy Palmer
6:30 p.m.             Lonesome Traveler
7:00 p.m.             Stateline Bluegrass Band
7:30 p.m.             Box Hexem
8:00 p.m.             Scenic Roots
8:30 p.m.             Dewayn Brothers Reunion
9:00 p.m.             Ready Brothers
9:30 p.m.             Pop & The Boys
10:00 p.m.           Stillwater Camp
10:30 p.m.           Folk Hollar
11:00 p.m.           Payne Brothers & Special Tea
11:30 p.m.           Klondike 5
MIDNIGHT          Carrie Nation & The Speakeasy
12:30 a.m.           Piper Leigh & The Smoking Section
1:00 a.m.              Driven
1:30 a.m.              Purple Traders
2:00 a.m.              TBA
2:30 a.m.              STAGE CLOSED – SEE YOU NEXT YEAR!

Winfield 2012: Friday Night Lineup

We’re glad to be up and running out here in the Pecan Grove! Friday night will be a great evening of entertainment and fun… come on down and join us at the Stage 5 Motel:

Stage 5 Schedule – Friday, September 14, 2012
11:00 a.m.           Raleigh Hinman
11:30 a.m.           Caleb McGinn
NOON                 Miss Allison Olassa & Co.
12:30 p.m.           Contraband
1:00 p.m.            Truckstop Honeymoon
1:30 pm.             The Prairie Acre
2:30 p.m.            KC Bear Fighters
3:00 p.m.            Andy Wahlberg
3:30 p.m.            Tornado Rose
4:00 p.m.            The Bus Co.
4:30 p.m.            Smile High Club
5:00 p.m.            Whiskey Trio
5:30 p.m.            Flint Hills Echo Box
6:00 p.m.            No TV Motel
6:30 p.m.            T.J. Clancy
7:00 p.m.            Lori Raven & Shannon
7:30 p.m.            KBA Treblemakers
8:00 p.m.            Simone Dugarfunk
8:30 p.m.            Tim-Myles Thompson
9:00 p.m.            Shoofly
9:30 p.m.            Loaded Goat
10:00 p.m.           Nikki Moddelmogg
10:30 p.m.           Mackie Redd & L.R.B. (formerly The Enablers)
11:00 p.m.           Kenny Cornell
11:30 p.m.           My Grass is Blue
MIDNIGHT          John Gamache
12:30 a.m.           Dave Greenwald
1:00 a.m.            Hipbilly
1:30 a.m.            Indagrass
2:00 a.m.            Green Earth Band
2:30 a.m.            STAGE CLOSED

See you there!