2018 Stage 5 Schedule

Our appologies for the confusion if you came here from the WVA app and saw last years line-up. This years Stage 5 schedule is now posted here (below) and also on the Stage 5 Facebook page and as always you can get a hard copy printed in the daily WVA Voice available at various locations throughout the festval grounds. HAPPY WINFIELD!!!

Stage 5 Saturday 2018

Stage 5 Saturday

11:00 Fresh Green Grass
11:30 Anthony B Gude
NOON Old Sound
12:30 Kite Kamp Krooners
1:00 Shapiro Brothers
1:30 Deliberate Kim
2:00 Drifters Mile
2:30 Bus Company
3:00 Rudy & the Lost Boys
3:30 The Flannel Backs
4:00 Ralph Fats
4:30 Blue Root
5:00 Root Marm Chicken Farm Jug Band
5:30 Flying Shoes
6:00 Billy Palmer & The Ditch Donkeys
6:30 Stillwater Camp
7:00 Steelwind
7:30 Ginger & Lanky
8:00 Vogts Sisters
8:30 Konza Swamp
9:00 Dead Men Rocking
9:30 Sunnie Valentine & The Broken Hearts
10:00 Pretend Friend
10:30 Betse & Clarke
11:00 Breakfast Sides
11:30 Opal Agafia & the Sweet Nothings
MIDNIGHT Fast Food Junkies
12:30 Cowtown Country Club
1:00 Thomas Trapp
1:30 KC Bear Fighters
2:00 The Savage Hearts Trio
2:30 The Kissinger Brothers
3:00  STAGE CLOSED

Stage 5 Friday 2018

Stage 5 Friday

11:00 Ash Sharp
11:30 Foxy Turner & Friends
NOON Fairmounters
12:30 Jeff’s Jam
1:00 Zephaniah Stringfield
1:30 Raleigh Hinman
2:00 Red Grass
2:30 Brigadoon & Friends
3:00 Dollars Taxes
3:30 Pastense
4:00 Wiley Widner
4:30 Dennis Hardin – Octave Mando Recital
5:00 John Brown Band
5:30 The Fumblebuckers
6:00 Six Mile Creek
6:30 Basement Pickers
7:00 Marta McKim
7:30 Bobulele
8:00 Signal Ridge
8:30 Les and the Mess
9:00 Dear Friends
9:30 Bluegrass Advocates
10:00 Green Flamingoes
10:30 The Steamboat Bandits
11:00 Kenny Cornell & Grasshole
11:30 Beyond the Edge
MIDNIGHT Robin Roberts & Billie Preston
12:30 Grody Riggins
1:00 The Steel Wheels
1:30 Tragic Prelude
2:00 Wakarusa Devil Hunters
2:30 STAGE CLOSED

Stage 5 Thursday 2018

Stage 5 Thursday

11:00 The Radleys
11:30 One Mule Band
NOON Lily Frances
12:30 What Danny Does
1:00 River Ridge String Band
1:30 Lorie Jo & Yepper Boys
2:00 Pop & The Boys
2:30 Gullywasher
3:00 Buck Bourgeois
3:30 Dusty & The Street Light Express
4:00 Flint Hills Echo Box
4:30 Grassfed
5:00 The Condo Ponies
5:30 Eric Nelson
6:00 Outlaw Jake
6:30 Half Hour of Hank
7:00 Old Fangled
7:30 David Burchfield
8:00 Julie Sutton
8:30 Kaitlyn Meyer
9:00 Vagabond String Band
9:30 Lonnie Jones & Tennessee Shine
10:00 Dalton City Limits
10:30 The Matchsellers
11:00 5 Ton Farm
11:30 3 Trails West
MIDNIGHT Mischief Makers
12:30 Jenna & Martin
1:00 Foggy Memory Boys
1:30 Josephine Micheaer & her Beautiful Assistance
2:00 STAGE CLOSED

2017 Stage 5 Schedule

Stage 5 Thursday 2017
11:00 
11:30 
NOON     JULIET
12:30 
1:00     EVAN OGBORN
1:30     BONE TO PICK
2:00     GOOD TIME CHARLEY
2:30     FRIENDS OF ANDY
3:00     BRIGADOON
3:30     CHARLIE PARKER’S FLOP EARED MULE
4:00     DOLLS ON FIRE
4:30     MY GRASS IS BLUE
5:00     HANDMADE MOMENTS
5:30     GRODY RIGGINS
6:00     CAIN & ALLISON OLASSA
6:30     THE FUMBLEBUCKERS
7:00     LESLIE CUNNINGHAM
7:30     L A FAHY
8:00     DEAR FRIENDS
8:30     BLUEGRASS ADVOCATES
9:00     ALICIA ANDERSON
9:30     KONZA SWAMP
10:00    MISCHIEF MAKERS
10:30    MARC HOUSER BAND
11:00    JEREMIAH JOHNSON
11:30    LAKE HIWASSI PICKERS
MIDNIGHT THE HERESIES
12:303   TRAILS WEST
1:00     BANDID
1:30     80 PROOF ENGINE
STAGE CLOSED

Stage 5 Friday 2017
11:00    CHRISTIE LENEE
11:30    MIKE2 TRIO
NOON     STEAMBOAT BANDITS
12:30    DRIFTERS MILE
1:00     TOM LATA
1:30     JENNA & MARTIN
2:00     DALTON CITY LIMITS
2:30     THE FRENCH EXIT
3:00     SHAPIRO BROTHERS
3:30     ONE MULE BAND
4:00     PASTENSE
4:30     DOLLARS TAXES
5:00     DONKEY SHOW
5:30     HALF HOUR OF HANK
6:00     FOXY TURNER FAMILY
6:30     BUCK BOURGEOIS
7:00     FIVE TON FRED
7:30     OLD SOUND
8:00     RON LAND BAND
8:30     WHISKEY FOR THE LADY
9:00     JEFF & JULIE
9:30     ROOT MARM CHICKEN FARM JUG BAND
10:00    SIGNAL RIDGE
10:30    LORIE JO BRIDGES
11:00    KENNY CORNELL & THE GRASSHOLES
11:30    BLT’S
MIDNIGHT ROBIN ROBERTS
12:30    SETH CAMPBELL & GIRLS GONE WILD FILM CREW
1:00     FOGGY MEMORY BOYS
1:30     KANSAS CITY HUSTLE
2:00     BARIATRIC BEAUTIES
STAGE CLOSED

Stage 5 Saturday 2017
11:00    LIGHT BLUE
11:30    PASTURE LIMIT
NOON     LARRY E. DILLON
12:30    BUS COMPANY
1:00     WIFF OF YOUR WIFE
1:30     LIKE RABBITS
2:00     SADIE HAWKINS DAY
2:30     BOBULELE
3:00     KELLY WERTS
3:30     MAX FRED BAND
4:00     DAVID HAKAN
4:30     THE SKIRTS
5:00     GRASSFED
5:30     COWTOWN COUNTRY CLUB
6:00     BILLY PALMER & THE WINFIELD RAMBLERS
6:30     READY BROTHERS
7:00     SCENIC ROOTS
7:30     MARTA MCKIM
8:00     GREEN FLAMINGOS
8:30     VOGTS SISTERS
9:00     TEQUILA KIM
9:30     TORNADO ROSE
10:00    BETSE & CLARKE W/BRUSHY CREEK
10:30    THE BREAKFAST SIDES W/ CHAD GRAVES
11:00    LOADED GOAT
11:30    OPAL AGAFIA
MIDNIGHT STEELWIND
12:30    THE STEEL WHEELS
1:00     THOMAS TRAPP
1:30     THE FAIRMOUNTERS
STAGE CLOSED