About Russell

My wife Sherry and I own Stage 5. Stage 5 is a 1954 Chevrolet 1 1/2 ton flatbed farm truck. We have owned it for 25 years as of this writing. We are the 3rd owners of the truck the original owner was George Lawless a farmer from the Belle Plaine, Kansas area. The 2nd owner was our friend Jim Nix who sold us the truck in the winter of 1987, we bought it for $800. The truck was my only transportation so naturally I drove it to the Walnut Valley Festival in Sept of '87 and during that week in Winfield, Kansas Stage 5 was conceived and built for the 1st time ... and so there it began. In September of 2011 with our faithful, hard working crew and the entire musical gathering at the Walnut Valley Festival in Winfield, Kansas we celebrated 25 years of Stage 5.

2018 Stage 5 Schedule

Our appologies for the confusion if you came here from the WVA app and saw last years line-up. This years Stage 5 schedule is now posted here (below) and also on the Stage 5 Facebook page and as always you can get a hard copy printed in the daily WVA Voice available at various locations throughout the festval grounds. HAPPY WINFIELD!!!

Stage 5 Saturday 2018

Stage 5 Saturday

11:00 Fresh Green Grass
11:30 Anthony B Gude
NOON Old Sound
12:30 Kite Kamp Krooners
1:00 Shapiro Brothers
1:30 Deliberate Kim
2:00 Drifters Mile
2:30 Bus Company
3:00 Rudy & the Lost Boys
3:30 The Flannel Backs
4:00 Ralph Fats
4:30 Blue Root
5:00 Root Marm Chicken Farm Jug Band
5:30 Flying Shoes
6:00 Billy Palmer & The Ditch Donkeys
6:30 Stillwater Camp
7:00 Steelwind
7:30 Ginger & Lanky
8:00 Vogts Sisters
8:30 Konza Swamp
9:00 Dead Men Rocking
9:30 Sunnie Valentine & The Broken Hearts
10:00 Pretend Friend
10:30 Betse & Clarke
11:00 Breakfast Sides
11:30 Opal Agafia & the Sweet Nothings
MIDNIGHT Fast Food Junkies
12:30 Cowtown Country Club
1:00 Thomas Trapp
1:30 KC Bear Fighters
2:00 The Savage Hearts Trio
2:30 The Kissinger Brothers
3:00  STAGE CLOSED

Stage 5 Friday 2018

Stage 5 Friday

11:00 Ash Sharp
11:30 Foxy Turner & Friends
NOON Fairmounters
12:30 Jeff’s Jam
1:00 Zephaniah Stringfield
1:30 Raleigh Hinman
2:00 Red Grass
2:30 Brigadoon & Friends
3:00 Dollars Taxes
3:30 Pastense
4:00 Wiley Widner
4:30 Dennis Hardin – Octave Mando Recital
5:00 John Brown Band
5:30 The Fumblebuckers
6:00 Six Mile Creek
6:30 Basement Pickers
7:00 Marta McKim
7:30 Bobulele
8:00 Signal Ridge
8:30 Les and the Mess
9:00 Dear Friends
9:30 Bluegrass Advocates
10:00 Green Flamingoes
10:30 The Steamboat Bandits
11:00 Kenny Cornell & Grasshole
11:30 Beyond the Edge
MIDNIGHT Robin Roberts & Billie Preston
12:30 Grody Riggins
1:00 The Steel Wheels
1:30 Tragic Prelude
2:00 Wakarusa Devil Hunters
2:30 STAGE CLOSED

Stage 5 Thursday 2018

Stage 5 Thursday

11:00 The Radleys
11:30 One Mule Band
NOON Lily Frances
12:30 What Danny Does
1:00 River Ridge String Band
1:30 Lorie Jo & Yepper Boys
2:00 Pop & The Boys
2:30 Gullywasher
3:00 Buck Bourgeois
3:30 Dusty & The Street Light Express
4:00 Flint Hills Echo Box
4:30 Grassfed
5:00 The Condo Ponies
5:30 Eric Nelson
6:00 Outlaw Jake
6:30 Half Hour of Hank
7:00 Old Fangled
7:30 David Burchfield
8:00 Julie Sutton
8:30 Kaitlyn Meyer
9:00 Vagabond String Band
9:30 Lonnie Jones & Tennessee Shine
10:00 Dalton City Limits
10:30 The Matchsellers
11:00 5 Ton Farm
11:30 3 Trails West
MIDNIGHT Mischief Makers
12:30 Jenna & Martin
1:00 Foggy Memory Boys
1:30 Josephine Micheaer & her Beautiful Assistance
2:00 STAGE CLOSED

2017 Stage 5 Schedule

Stage 5 Thursday 2017
11:00 
11:30 
NOON     JULIET
12:30 
1:00     EVAN OGBORN
1:30     BONE TO PICK
2:00     GOOD TIME CHARLEY
2:30     FRIENDS OF ANDY
3:00     BRIGADOON
3:30     CHARLIE PARKER’S FLOP EARED MULE
4:00     DOLLS ON FIRE
4:30     MY GRASS IS BLUE
5:00     HANDMADE MOMENTS
5:30     GRODY RIGGINS
6:00     CAIN & ALLISON OLASSA
6:30     THE FUMBLEBUCKERS
7:00     LESLIE CUNNINGHAM
7:30     L A FAHY
8:00     DEAR FRIENDS
8:30     BLUEGRASS ADVOCATES
9:00     ALICIA ANDERSON
9:30     KONZA SWAMP
10:00    MISCHIEF MAKERS
10:30    MARC HOUSER BAND
11:00    JEREMIAH JOHNSON
11:30    LAKE HIWASSI PICKERS
MIDNIGHT THE HERESIES
12:303   TRAILS WEST
1:00     BANDID
1:30     80 PROOF ENGINE
STAGE CLOSED

Stage 5 Friday 2017
11:00    CHRISTIE LENEE
11:30    MIKE2 TRIO
NOON     STEAMBOAT BANDITS
12:30    DRIFTERS MILE
1:00     TOM LATA
1:30     JENNA & MARTIN
2:00     DALTON CITY LIMITS
2:30     THE FRENCH EXIT
3:00     SHAPIRO BROTHERS
3:30     ONE MULE BAND
4:00     PASTENSE
4:30     DOLLARS TAXES
5:00     DONKEY SHOW
5:30     HALF HOUR OF HANK
6:00     FOXY TURNER FAMILY
6:30     BUCK BOURGEOIS
7:00     FIVE TON FRED
7:30     OLD SOUND
8:00     RON LAND BAND
8:30     WHISKEY FOR THE LADY
9:00     JEFF & JULIE
9:30     ROOT MARM CHICKEN FARM JUG BAND
10:00    SIGNAL RIDGE
10:30    LORIE JO BRIDGES
11:00    KENNY CORNELL & THE GRASSHOLES
11:30    BLT’S
MIDNIGHT ROBIN ROBERTS
12:30    SETH CAMPBELL & GIRLS GONE WILD FILM CREW
1:00     FOGGY MEMORY BOYS
1:30     KANSAS CITY HUSTLE
2:00     BARIATRIC BEAUTIES
STAGE CLOSED

Stage 5 Saturday 2017
11:00    LIGHT BLUE
11:30    PASTURE LIMIT
NOON     LARRY E. DILLON
12:30    BUS COMPANY
1:00     WIFF OF YOUR WIFE
1:30     LIKE RABBITS
2:00     SADIE HAWKINS DAY
2:30     BOBULELE
3:00     KELLY WERTS
3:30     MAX FRED BAND
4:00     DAVID HAKAN
4:30     THE SKIRTS
5:00     GRASSFED
5:30     COWTOWN COUNTRY CLUB
6:00     BILLY PALMER & THE WINFIELD RAMBLERS
6:30     READY BROTHERS
7:00     SCENIC ROOTS
7:30     MARTA MCKIM
8:00     GREEN FLAMINGOS
8:30     VOGTS SISTERS
9:00     TEQUILA KIM
9:30     TORNADO ROSE
10:00    BETSE & CLARKE W/BRUSHY CREEK
10:30    THE BREAKFAST SIDES W/ CHAD GRAVES
11:00    LOADED GOAT
11:30    OPAL AGAFIA
MIDNIGHT STEELWIND
12:30    THE STEEL WHEELS
1:00     THOMAS TRAPP
1:30     THE FAIRMOUNTERS
STAGE CLOSED